Aktuality: "Jak ušetřit na korozi"

Jak ušetřit na korozi

19. 02. 2016
Jak ušetřit na korozi photo

Jak ušetřit na korozi

Málokterý přírodní jev působí na světě takové škody jako koroze. Aktuální studie se shodují, že ve vyspělých zemích každoročně způsobuje škody v hodnotě tří až pěti procent HDP. Asi desetina z toho spadá na oblast dopravy. Jak se účelně bránit korozi při přepravě a skladování zboží?

Celý článek naleznete ZDE

Obaloví specialisté v současnosti nabízejí převážně dva typy antikorozních obalů. Především v exportním balení se dlouhodobě používá systém hliníkové bariérové fólie doplněné o vysoušedla. Tento obal, často vyráběný na míru, se musí hermeticky uzavřít a vysaje se z něj přebytečný vzduch, aby okolo výrobku vzniklo kryptoklima, které zabraňuje vzniku koroze, oxidace či vlhnutí. Toto řešení musí být navíc obvykle opatřeno bedněním, aby nedošlo k mechanickému porušení obalu a vniknutí vlhkosti dovnitř obalu.

Druhým často využívaným typem řešení jsou obaly opatřené vypařovacími inhibitory koroze VCI (volatile corrosion inhibitor). Může jít o fólie nejrůznějšího typu a tloušťky, papírové obaly anebo celulózové přířezy napuštěné těkavými sloučeninami, které se z obalu uvolňují a na povrchu přepravovaného či skladovaného kovového výrobku vytváří ochrannou molekulovou vrstvu zabraňující korozi.

 

Klady a zápory

Obě řešení mají své přednosti a nedostatky. Rozměrnější obal z hliníkové fólie musí být vyrobený na míru, aby co nejlépe plnil svou funkci. Problém je tímto způsobem balit výrobky s ostrými hranami, které mohou fólii poškodit a znehodnotit tak celé antikorozní řešení. Proto je velice důležitá expertiza týmu, který zajistí, že v obalu bude dostatek vysoušedel, nebezpečné hrany budou správně opatřeny ochrannými kryty, obal bude doopravdy hermeticky uzavřen a bednění ochrání tento obal před poškozením. Přestože je toto řešení realizačně poměrně složité, je v případě správně navrženého a realizovaného obalu stále považováno za nejvíce spolehlivé; doba efektivní ochrany před korozí může dosahovat až pěti let.

Obalové řešení pomocí VCI fólií a papírů je levnější a snadněji realizovatelné, ale pokud se firma pro tento typ antikorozní ochrany rozhodne, musí zajistit, aby uvnitř obalu byl dostatek inhibitorů - jak s ohledem na délku skladování či přepravy, tak s ohledem na velikost baleného zboží."Když jde o velký výrobek, který vyžaduje rozměrný obal, tak samotná VCI fólie by v sobě neměla dostatek inhibitorů, aby korozi stoprocentně zabránila. K výrobku se tak musí přiložit VCI papíry, tablety či celulózové přířezy, které obsahují mnohonásobně více inhibitorů," upozorňuje Jiří Prokop, key account manažer ve společnosti Branopac CZ Antalis.

V oblasti dlouhodobé ochrany proti korozi je vhodnou alternativou tekutá konzervace v podobě nátěru či nástřiku. Vysoká účinnost této ochrany je ale vyvážena tím, že nátěr může například vadit v dalším kroku výroby. Ve výrobě se běžně používají antikorozní konzervační a čisticí prostředky, aditiva pro hydrotesty, řezné emulze, speciální vysoce ochranné nátěry, práškové prostředky na ochranu vnitřních prostor a dutin či antikorozní obalové materiály jako fólie, papíry a emitory. Obliba jednotlivých produktů se odvíjí od jednoduchosti aplikace, míry účinnosti, snadné likvidace a jejich ekonomické výhodnosti.

 

Ochrana nesmí omezovat

Z hlediska logistiky je především důležité dívat se na antikorozní ochranu z hlediska procesní efektivity. "Trend je na českém trhu v současnosti takový, že firmy zabývající se exportním balením dávají přednost hliníkovým fóliím s vysoušedly, protože jsou na tento styl práce zvyklé, a často se ani nezamyslí nad tím, že balení pomocí materiálů s inhibitory může být efektivnější. Ano, hliníková fólie je velice bezpečný obal, ale v případě, kdy se proces balení často opakuje, je toto řešení nadměrně pracné," vysvětluje Jiří Prokop. Při větším počtu balených výrobků také může být bariérové řešení méně spolehlivé. Pokud je potřeba zabalit a zatavit stovky nebo tisíce dílů, je pravděpodobnost, že některý bude nedostatečně uzavřen, poměrně vysoká.

 

Smrštitelné fólie

V oblasti antikorozní ochrany větších výrobků a strojů jsou velkým trendem teplem smrštitelné fólie. Jde o několikanásobně levnější řešení, než je tradiční exportní balení do dřevěných beden, obzvlášť u rozměrnějších zásilek. Opět je ale potřeba zajistit, aby uvnitř obalu byl dostatek inhibitoru, a nelze se tak spoléhat jenom na obsah inhibitoru v samotné fólii. Flexibilní fólie po zatavení teplovzdušnou pistolí zpevní a relativně dobře chrání proti běžnému mechanickému poškození, ale především účinně chrání proti prachu, dešti, UV záření a vlhku. Dobře realizovaný obal může chránit stroj ve venkovním prostředí před povětrnostními vlivy i po dobu několika let.

Použití VCI vaků z hlediska jednoduchosti užití jednoznačně vede. Vaky s inhibitory bývají vyráběné v řadě standardizovaných rozměrů, pro rychlé balení. Vaky o rozměrech palet či nejrůznějších KLT boxů se například využívají v automobilovém průmyslu. Fólie s inhibitory je také praktická kvůli tomu, že je průhledná a umožňuje tak zkontrolovat stav výrobku bez narušení obalu. Využití inhibitorů může fungovat i bez vnějšího obalu. Například při exportu některých méně citlivých strojů se často využívají pouze VCI vložky či přířezy, které se přiloží ke korozi náchylným částem, například do elektrických skříní.

 

Celý článek naleznete ZDE

Autor: Vojtěch Kolář
Hospodářské noviny, Logistika 19.2.2016

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.