Aktuality: "Jeřáb či parfém? Pro fólie ,,no problem""

Jeřáb či parfém? Pro fólie ,,no problem"

13. 07. 2021
Jeřáb či parfém? Pro fólie ,,no problem

Smrštitelné fólie slouží k balení a zároveň zafixování produktu, od nejmenších balíčků až po fixování palet či nadměrného přepravního balení. Vedle nesporných mechanicko-fyzikálních výhod, kvůli kterým jsou primárně využívány, přinášejí i další benefity v podobě atraktivního a hlavně „viditelného“ vzhledu či zabezpečení proti vlhkosti, prachu či vniknutí do balení.

Antalis v současnosti distribuuje a také používá pro dodávky exportního balení speciální ochrannou teplem smrštitelnou fólii s UV filtrem. Jedná se o transportní fólii tloušťky 305 µm, která přináší odolnost v  exponovaných místech, jako jsou rohy a hrany. Tato PE fólie byla vyvinuta pro balení, kde je vyžadována odolnost vůči vnějším vlivům – povětrnostním podmínkám, vlhku a UV záření. Fólie s 305µm má o třetinu menší propustnost pro vodní páry než 200µm fólie.

Hodí se pro balení velkých celků, protože fólie kopíruje tvar a nezvětšuje tak výrazně objem přepravovaného objektu. Má modrou barvu a není transparentní, což patří také k její ochranné funkci. V  průběhu balení je fólie krátkodobě nahřívána horkovzdušnou pistolí, spouští se proces biaxiálního smršťování a fólie kopíruje povrch baleného celku. Fólie se spojují překrýváním jednotlivých vrstev a  nevytvářejí hrubé spoje. Po vychladnutí se tak vytvoří souvislý pevný voděodolný ochranný plášť. Při poškození je fólie opravitelná. Příkladem použití fólie je ochranné balení velkoobjemového nosníku (délka 26  m, šířka 0‚8  m, výška 2‚8  m) pro venkovní uskladnění na 10 měsíců, které bylo realizováno v loňském roce (na snímku).

Balení části jeřábové konstrukce do fólie.

...

JE POTŘEBA NASTAVIT  PRAVIDLA U PCR A PIR  PLASTŮ“

Na základě nařízení a regulací EU získávají stále větší popularitu PCR  (post-consumer recycled) a  PIR  (post-industrial recycled) materiály, které v sobě obsahují vyšší podíl recyklátu. Tento granulát je vysoké kvality a  je vhodný pro výrobu kvalitních fólií, kromě přímého styku s potravinou. V souvislosti s novými materiály se však vynořují otázky, kdo by měl řešit případné reklamace. Výrobce granulátu, či fólie? Výrobce obalů, distributor, či někdo další?

Peter Hogen, packaging film specialist Antalis, divize Packaging

...

BEZ FÓLIÍ TO NEJDE

Fólie rozličných tlouštěk a rozmanitých aplikací jsou základní součástí spotřebitelského, skupinového i transportního balení. Navzdory tendenci ustupovat od plastu je tento materiál a z něj vyrobené fólie v mnoha aplikacích naprosto nepostradatelný.

 

Celý text dostupný zde: Jeřáb či parfém? Pro fólie „no problem" str. 26-28

Zdroj: Svět balení č.111, 4-6/2021

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.