Aktuality: "OBALY „POD PROUDEM“"

OBALY „POD PROUDEM“

14. 09. 2020
OBALY „POD PROUDEM“ photo

Pro časopis Svět balení č.108, 7-9/2020  jsme sdíleli naše zkušenosti z oblasti balení elektroniky

Balení elektrotechniky a  elektroniky se vyznačuje řadou specifik a  nemůže se mu rozhodně věnovat každý. Obal musí plnit nejenom svou ochrannou a manipulační funkci směrem k venkovnímu prostředí, ale od něho samotného či jeho materiálu také nesmí dojít k  ohrožení baleného produktu, a to nejenom mechanickému, ale ani fyzikálnímu, např. nesprávnou elektrostatickou úpravou.

 

„PROTECTION IS NOT AN OPTION“

Na to, že ochrana elektronických součástek není volbou, ale nutností pro jejich správnou funkci, upozorňuje společnost Antalis Branopac CZ. Balení citlivých výrobků nebo komponent, jako jsou např. desky plošných spojů, mikročipy apod., musí být chráněna nejen během výroby, ale také během mezioperační přepravy a skladování. V současné době se na trhu obalů pro elektroniku začíná silně prosazovat tendence nahrazování plastových obalů za papírové nebo ekologicky šetrné obaly, jedná se často především o voštiny či nasávanou kartonáž.

Pokud jsou tyto obaly sekundárním typem balení, nemusí splňovat antistatickou ochranu. Proto má v  tomto sortimentu opodstatnění plast, a to zejména v sériové výrobě. V tomto případě je vhodné použít termoplastové blistry s ESD ochranou, kde každá součástka má své přesně určené místo a polohu, takže může být při dalším zpracování odebírána a manipulována pomocí robotů. Blistry pak bývají obvykle ukládány do ESD KLT beden a  dalších vratných přepravek s  ESD ochranou.

Dalším řešením mohou být již zmiňované pěny či na míru tvarované mřížky z kartonplastu. Antalis Branopac CZ zaznamenává snížení poptávky po lepenkových krabicích, a to kvůli riziku oděru leštěných povrchů elektroniky.

 

„ŘEŠENÍ I PRO PLNĚ AUTOMATIZOVANÉ PROVOZY“

Již ve fázi konzultace řešíme se zákazníkem požadavky na automatizované balení. Obaly pak mají navržené speciální plochy pro uchycení a manipulaci automatickou robotickou rukou a  konstrukčně jsou navrženy tak, aby při manipulaci nedošlo k chybnému natočení nebo uložení. Mezi významné požadavky na nová obalová řešení patří také ergonomie, úspora místa a koncept 3R, tedy Reduce-Reuse-Recycle.

Petr Martinek jednatel Branopac CZ

 

Celý text dostupný online: Obaly pod proudem str.12-15

 

Zdroj: časopis Svět balení č.108, 7-9/2020