Aktuality: "Obaly šetrné k životnímu prostředí: Jak udržitelná strategie prospívá životnímu prostředí a zvyšuje efektivitu"

Obaly šetrné k životnímu prostředí: Jak udržitelná strategie prospívá životnímu prostředí a zvyšuje efektivitu

08. 07. 2022
Obaly šetrné k životnímu prostředí: Jak udržitelná strategie prospívá životnímu prostředí a zvyšuje efektivitu photo

Zelená strategie udržitelného rozvoje má v dnešní době velký význam. Jedná se jak o rostoucí spotřebitelskou poptávku, tak o globální problém, za který jsme částečně zodpovědní všichni. Ekologické obaly musí být snadno recyklovatelné, bezpečné pro životní prostředí a ideálně vyrobené z recyklovaných materiálů.

Obaly, pokud jsou vytvořeny s ohledem na udržitelnost, hrají klíčovou roli při ochraně životního prostředí. To je nyní důležitější než kdy jindy, protože přírodní zdroje se rychle vyčerpávají a nerecyklované plasty znečišťují planetu.

 

Spotřebitelé a vlády vyvíjejí stále větší tlak na společnosti, aby kladly větší důraz na společenskou odpovědnost podniků v oblasti balení. S rostoucí odpovědností se objevují i nové příležitosti na globálním trhu s udržitelnými obalovými řešeními, který by měl v roce 2027 dosáhnout téměř 413 miliard dolarů se složenou roční mírou růstu více než 6 % za období 2018 až 2027 (zdroj: Global Sustainable Packaging Market Outlook od Research Nester, 2019).

Být součástí ekologického řešení také znamená zjednodušit logistiku balení prostřednictvím udržitelných postupů. Ty umožňují eliminovat nepotřebné komponenty nebo procesy, což podporuje efektivitu a je dobré jak pro planetu, tak z finančního hlediska.

 

Co je to ekologické balení ?

Ekologické obaly mají mnoho aspektů, z nichž nejdůležitější je dopad na přírodní prostředí. Příkladem ekologických aspektů může být:

 • používání recyklovatelných obalů;
 • opětovné použití materiálu;
 • snížení spotřeby obalových materiálů;
 • výroba obalů bez toxických látek, které jsou bezpečné pro pracovníky a životní prostředí;
 • používání recyklovaných nebo odpovědně získaných materiálů;
 • využívání výrobních metod, které spotřebovávají méně energie.

 

Jednotná definice ekologického obalu neexistuje. Je to správná výroba a odpovědné používání obalů, které přispívají k udržitelnému rozvoji. To znamená vyvíjet a používat obaly, které vedou k udržitelnosti, tj. více využívat analýzu životního cyklu (LCA) pro volbu takového obalového řešení, které snižuje dopad na klima, ekologickou stopu, spotřebu energie a zdrojů, odpad a umožňuje recyklovat... 

Zde je nutné se podívat na celý dodavatelský řetězec: od základních operací, sourcingu, návrhu a distribuce, až po konec životního cyklu a nakonec až po znovupoužití.

 

Co žádají spotřebitelé

Zaměření na ekologické materiály znamená, že ekologická obalová řešení neobsahují žádné toxické chemikálie, takže jsou bezpečnější pro lidi i životní prostředí. To může ovlivnit nákupní chování. Nedávná studie ukazuje, že 57 % spotřebitelů je ochotno zaplatit více za ekologický obal (Sustainable Packaging Unwrapped, GlobalWebIndex, 2019). Dalších 42 % považuje obal vyrobený z recyklovaného nebo udržitelného materiálu za klíčový aspekt svého každodenního nákupního chování.

Navíc přechod na udržitelnou obalovou strategii nabízí konkurenční výhody, protože zlepšuje image značky, přitahuje obchodní partnery, zvyšuje věrnost zákazníků, snižuje rizika a pozitivně ovlivňuje zaměstnance.

 

Využívání odpovědných materiálů

Ekologická obalová řešení začínají odpovědným nákupem základních materiálů, jako jsou flexibilní materiály nebo monomateriály, rostlinné produkty a další ekologické alternativy. Tyto materiály lze integrovat do oběhového dodavatelského řetězce, a navíc snižují spotřebu energie.

Několik příkladů spolehlivých a inovativních řešení:

 • Dřevo lze zpracovat na lepenku a papír pro použití při výrobě různých obalů, které jsou biologicky rozložitelné a snadno recyklovatelné. Odolné krabice z vlnité lepenky jsou dodávány v plochém balení a lze je rychle složit jedním pohybem.

 • Kukuřičný škrob je organický materiál s vlastnostmi podobnými plastu. Je ideální pro produkty se specifickou aplikací, jako jsou krabičky pro potraviny s sebou. Může být také použit k výrobě různých táců, lahví, sáčků a výplňových materiálů.

 • Kořeny hub smíchané se zemědělským odpadem nabízejí cenově výhodnou alternativu jako materiál pro výrobu bio obalů pro menší produkty.

 • Bagasový papír je buničina vyrobená z vláken cukrové třtiny získaná extrakcí šťávy a je dobrou náhradou papírových obalů v potravinářském průmyslu. Rozkládá se mnohem rychleji než plast.

 • Bambus roste velmi rychle a patří mezi vysoce obnovitelné zdroje. Nabízí účinnou ochranu produktů, protože je pevný a trvanlivý. Je vhodný jako náhrada vlnité lepenky, pěnových materiálů a nasávané kartonáže.

 • Mořské řasy jako hojně se vyskytující surovina si získávají oblibu i jako obalový materiál zejména v potravinářském průmyslu, protože jsou ekologické a šetrné k životnímu prostředí.

 • Organické tkaniny, jako je konopí, bavlna, tapioka a palmové listy, lze použít k výrobě opakovaně použitelných sáčků, které se rozkládají rychleji než plast.

 • Biologicky rozložitelné plasty a bioplasty jsou dobrou a trvanlivou náhradou plastů. Jedná se o materiály, které lze recyklovat. Používají se k výrobě vázacích pásek, testlinerových papírů, stretch fólií, krycích fólií palet a sáčků.

 

Recyklované obaly

 

Princip 3R: Méně někdy znamená více

Udržitelná obalová řešení zvyšují efektivitu, protože umožňují dosáhnout více za méně. To je způsobeno dodržováním pravidla 3R: Reduce, Reuse a Recycle.

Reduce - Nižší spotřeba materiálů

Ekologická obalová řešení jsou navržena tak, aby nabídla optimální design, prostor a hmotnost a snížila odpad. Jsou vyrobena z pevnějších a tenčích materiálů než tradiční obalové materiály. Nabízejí účinnou ochranu produktu s nižší spotřebou materiálu. Například vícevrstvá strečová fólie je tenká, pevná plastová fólie, která dobře chrání produkty při nižší spotřebě materiálu, a tím pomáhá snižovat uhlíkovou stopu obalu.

Reuse - Opakované použití

Obaly mají krátký životní cyklus, přesto je možné z jejich použití vytěžit maximum volbou univerzálních obnovitelných základních materiálů, které podporují oběhový dodavatelský řetězec. Výběrem obalů, které lze opakovaně vracet a znovu používat, se výrazně snižuje odpad a zvyšuje se produktivita.

Recycle - Recyklace

Výběr obalových produktů a řešení, které jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů nebo je lze snadno recyklovat, je klíčem ke snížení vašeho dopadu na životní prostředí a ke splnění přísných ekologických předpisů. Díky recyklaci obalů je možné znovu získat suroviny a použít je v dalších produktech – ve výsledku je tak maximalizována hodnota použitých materiálů.

 

Dobré pro planetu, dobré pro spotřebitele

Přechod na udržitelnost vyžaduje optimalizaci v celém hodnotovém řetězci a životním cyklu obalů, ale přínosy stojí za to: pro manažera logistiky znamená přechod na ekologický přístup menší spotřebu materiálů a jejich lepší využití.

Ekologicky šetrné obaly mají v logistickém řetězci velkou přidanou hodnotu, protože jsou dobré nejen pro planetu, ale také pro spotřebitele, kteří stále více očekávají, že značky budou věnovat větší pozornost životnímu prostředí. Ideální okamžik pro zavedení aktivních postupů pro udržitelnost přichází právě nyní!

 

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.